Návštěva grafického odpadu ve Strakonicích – Září 2023

V říjnu roku 2021 jsme měli možnost v rámci projektu grafický odpad provést prezentaci a workshop pro studenty Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy Strakonice. Článek ohledně této akce najdete zde. V září tohoto roku se nám naskytla možnost tuto akci zopakovat. Jelikož se nám první návštěva líbila a vyhodnotili jsme ji jako přínosnou, byli jsme samozřejmě i tentokrát pro. Co jsme ve Strakonicích viděli?


Krásný příklad vizuálního smogu v ulici Lidická

Cílem této návštěvy bylo propagovat povědomí o základních chybách v grafickém designu a diskutovat o možných způsobech dosažení zlepšení vizuálního stavu ve veřejném prostoru.


 
Nákupní středisko Hvězda bohužel nikdy nezklame

Společně se studenty jsme vytvořili základ pro diskusi o estetice, která ovlivňuje naše každodenní životy. Na programu byla prezentace o základních chybách v grafickém designu, která nám pomohla lépe porozumět tomu, co se řadí mezi "grafický odpad".

 
Diskutovali jsme vztah reklamy s architekturou budov

Studenti se následně stali našimi průvodci v terénu a společně jsme pátrali po nepovedených vizuálních prvcích, které ovlivňují město. Vydali jsme se na cestu do samotného srdce Strakonic s cílem najít jak negativní, tak pozitivní příklady vizuální prezentace.

 
Nacházeli jsme FontArt a použití nadměrného množství fontů

Studenti dostali za úkol fotografovat konkrétní místa s tím, že o nich budeme dále diskutovat a poté je dokonce zkusí předělat do vkusné a esteticky uspořádané podoby. Diskutovali jsme o tom, jak by se tyto problémy daly řešit a jakým způsobem může kdokoliv přispět k vizuálnímu zlepšení svého města.

V
Všimněte si poctivého OknoArtu ve druhém patře budovy

Nutno podotknout, že jsme materiálu neposbírali vůbec málo, naopak. Od základních prohřešků, jako je FontArt (použití písma, které nepodporuje českou diakritiku), OknoArt (nevkusný výlep reklam do oken), zbytečně se opakujících prvků, nadměrného množství reklamy, přes nečitelné nápisy, nevkusné fotomontáže až po nelegálně vylepenou reklamu na sloupech či zábradlích.

  
Nečitelný bílý text na přechodu do bílé barvy a nešťastný ořez fotografie

Tuto návštěvu opět hodnotíme kladně a moc rádi se příště zase do Strakonic vrátíme. Rádi bychom vás vyzvali, abyste se nebáli diskutovat o vizuálním prostředí ve vašem okolí. Společnými silami můžeme přispět k estetickému zlepšení a vytvoření místa, které nás inspiruje a obohacuje. Sledujte náš web a sociální sítě, abyste zůstali v obraze. Děkujeme.


Pozitivní změna jedné strany nákupního střediska Hvězda z roku 2021 


Na aktuálním stavu (září 2023) můžeme vidět, že na stěnu opět přibyla další reklama i plakátovací plocha. No jsme zvědavi, jak se bude situace vyvíjet a přejeme městu jen to nejlepší.

 

Posledních pár kusů nových produktů na skladě

Objednej nové kousky inspirované pravým grafickým odpadem.

Zobrazit více

Zpět do obchodu